Dnia 9 października uczniowie klas VII i  VIII Szkoły Podstawowej oraz III klas Gimnazjum wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Tarsą, Justyną Nagoda i panem Sławomirem Gorzkowiczem uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

Miejsca, które odwiedziliśmy nawiązywały do 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Pierwszym celem podróży był Wawel  - Katedra Wawelska: ołtarz - miejsce koronacji polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, następnie dzwon Zygmunta oraz liczne kaplice m.in. Zygmuntowska, trumna króla Stefana I Batorego, trumny Władysława IV i jego żony, urna z ziemią katyńską oraz mauzoleum I Marszałka Odnowionej Rzeczypospolitej Naczelnika Państwa Polskiego – Józefa Piłsudskiego.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Muzeum Czynu Niepodległościowego – muzeum mieszczącego się w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach, w miejscu z którego 6 sierpnia 1914 wyruszyła na tereny zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego.

W drodze do Rynku Głównego zatrzymaliśmy się przy Barbakanie oraz na placu Jana Matejki, gdzie wzniesiony jest pomnik Grunwaldzki, a przed pomnikiem znajduje się marmurowa płyta Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim celem naszego zwiedzania była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, a w niej m.in. liczne dzieła malarskie Jana Matejki.

Po całodniowym zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek i ciepły posiłek. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o wiedzę na temat pięknej historii naszego kraju.

Wycieczka do Krakowa  

„100 lat niepodległości”

przyg. Justyna Nagoda

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.